Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
سازمان غذا و دارو: تزریق تمام واکسن‌های داخلی و خارجی برای مردم رایگان است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۸
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: تزریق انواع واکسن کرونا از جمله واکسن برکت به مردم، در تمام مراکز واکسیناسیون کشور رایگان است و مردم هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت دریافت واکسن کرونا نباید پرداخت کنند.
سازمان غذا و دارو: تزریق تمام واکسن‌های داخلی و خارجی برای مردم رایگان است
به گزارش تابش کوثر، دکتر «سید حیدر محمدی»، درباره قیمت‌گذاری واکسن برکت اظهار داشت: قیمت‌گذاری واکسن برکت بر اساس قیمت‌گذاری مرجع انجام شده است و قیمتی که الآن دارد، ۱۸۵ هزار تومان به ازای هر دوز در ویال‌های ۱۰ دوزی‌ است البته واکسن به مردم کاملاً رایگان تزریق می‌شود‌. وزارت بهداشت واکسن برکت را با قیمت هر دوز ۱۸۵ هزار تومان خریداری و سپس به صورت رایگان توزیع و به مردم تزریق می‌کند.

وی افزود: این قیمت‌گذاری، متناسب با قیمت‌گذاری‌های جهانی است و قیمت‌گذاری بر اساس ارز نیمایی بوده است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه یکی از بخش‌های بزرگ هزینه‌های واکسن برکت، مربوط به تحقیق و توسعه آن بوده است خاطرنشان کرد: تحقیق و توسعه سریعاً حاصل نمی‌شود و حتی ممکن است تا ۵ سال طول بکشد؛ این قیمت به نحوی کمک می‌کند که هزینه‌ها در بلندمدت بازگردد و پروژه توجیه اقتصادی داشته باشد و از نظر رنج جهانی نیز، قیمت واکسن برکت بالاتر از واکسن‌های وارداتی نیست‌.

واکسن برای مردم رایگان است

به گفته وی تزریق انواع واکسن کرونا از جمله واکسن برکت به مردم، در تمام مراکز واکسیناسیون کشور رایگان است و مردم هیچ‌گونه‌ هزینه‌ای بابت دریافت واکسن کرونا (چه واکسن‌های ایرانی و چه واکسن‌های وارداتی) نباید پرداخت کنند.

وعده‌های تولید برکت محقق نشد؟

این مقام سازمان غذا و دارو در پاسخ به سؤالی درباره میزان تولید واکسن برکت و وعده‌های مطرح شده نیز تصریح کرد: آنچه ما در سازمان غذا و دارو از نظر فنی تأیید کرده بودیم این بود که برکت ماهانه سه میلیون دوز واکسن تولید کند و قرار بود با اضافه شدن بیوراکتورهای جدید، این رقم به ماهانه ۱۰ میلیون دوز برسد. برکت تاکنون حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن تحویل داده است و ۶ میلیون دوز نیز در قرنطینه دارد. با راه‌اندازی بیوراکتورها این میزان واکسن تولید خواهد شد‌ و به سطح انتظار ما خواهد رسید. ب/۱۱۰


منبع: تسنیم
کد مطلب: 119884
 


 
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
۵ جمادى الأول ۱۴۴۳
9 December 2021