Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
کاهش محکومان مهریه به ۶۰۰ زندانی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۸
رئیس هیئت امنا ستاد دیه کشور، گفت: جمعیت زندانیان بدهکار مهریه که سال گذشته ۸۲۱ بود، طبق آمار در هفته پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ به کمتر از ۶۰۰ زندانی کاهش یافته است.
کاهش محکومان مهریه به ۶۰۰ زندانی
به گزارش تابش کوثر، سید اسدالله جولایی رئیس هیئت امناء این نهاد حمایتی با تشریح آخرین وضع زندانیان جرایم غیر عمد گفت: با تلاش‌های صورت گرفته به منظور حبس‌زدایی از بدهکاران غیر بزهکار در ماه رمضان و البته تلاش‌های دستگاه قضا در زندان‌زدایی و کاهش ورودی محکومان غیرعمد هم‌اکنون ۲ هزار و ۸۶۸ زندانی بدهکار مالی و محکوم به پرداخت دیات غیرعمد (حوادث کارگاهی و سوانح رانندگی) در بند حضور دارند.

وی با بیان این که ۱۲۶ نفر از محکومان غیرعمد را زنان شامل می‌شوند، افزود: از زندانیان تحت حمایت ستاد دیه ۳۱ نفر به دلیل ناتوانی در تامین دیات فوتی و جرحی ناشی از حوادث جاده‌ای، ۱۵ نفر به علت عدم توانایی در پرداخت دیات مرتبط با تعهدات کارگری و کارفرمایی و ۳۲ نفر نیز بابت دیون شبه‌عمد در حبس حضور دارند و الباقی مددجویان که اکثریت ۹۷ درصدی محکومان غیرعمد را شامل می‌شوند بدهکاران چک، مهریه و پرونده‌های نفقه هستند.

رئیس هیئت امناء ستاد دیه کشور اظهار کرد: با همیاری خیران در برپایی بیش از ۴۰۰ جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان و همراهی کم‌نظیر برخی قضات محاکم در اعمال مجازت‌های جایگزین حبس و به طور ویژه قبولی دادخواست‌های اعسار یا تعدیل اقساط، خرسندیم آمار ۵ هزار و ۲۲۲ نفری زندانیان جرایم غیرعمد در ابتدای سال جاری امروز با کاهش ۵۵ درصدی محکومان همراه است.

وی با مقایسه آمار زندانیان بدهکار مهریه در اردیبهشت‌های ۵ سال گذشته گفت: جمعیت مردان بدهکار صداق از آمار ۲۵۰۰ زندانی در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به مرور در سال ۱۳۹۸ با یک شیب تند به تعداد ۱۲۲۹ محبوس کاهش می‌یابد و در ادامه با تاکید مکرر مراجع عظام تقلید در خصوص «عذر حبس بدهکاران دیون غیرمعوض» و البته دغدغه و اهتمام مسئولان قوه قضائیه این اعداد در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب تا عدد ۹۴۵ و ۸۲۱ زندانی مهریه تقلیل می‌یابد.

رئیس هیئت امناء ستاد دیه کشور ادامه داد: امروز هم که آخرین آمار استخراجی در هفته پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ بررسی و اطلاع‌رسانی شد، خوشبختانه این عدد به کمتر از ۶۰۰ زندانی مرتبط با مطالبات و شکایات مهریه کاهش یافته است.ب/110منبع:خبرگزاری صدا و سیما
کد مطلب: 125661
 


 
پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱
۱ ذی‌الحجه ۱۴۴۳
30 June 2022