Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
پکن خطاب به ناتو: به دنبال دشمنان خیالی در آسیا و اقیانوسیه نباشید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۳
دیپلمات ارشد چینی هشدار داد که در صورت گسترش ناتو، منطقه آسیا و اقیانوسیه با آشفتگی و درگیری مواجه خواهد شد.
پکن خطاب به ناتو: به دنبال دشمنان خیالی در آسیا و اقیانوسیه نباشید
به گزارش تابش کوثر، ژانگ جون، فرستاده چین در سازمان ملل متحد، گفت که ناتو "در نقاط مختلف جهان" مشکل ایجاد کرده است و باید از جنگ جاری اوکراین درس بگیرد.

ژانگ در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین گفت: توسعه ناتو به سمت شرق پس از جنگ سرد نه تنها نتوانسته است اروپا را امن تر کند، بلکه بذر درگیری را نیز کاشت. نباید اجازه داد که نوعی آشفتگی و درگیری که بخش‌هایی از جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد در آسیا و اقیانوسیه رخ دهد.

ژانگ در حالی صحبت می کرد که نشست سران ناتو در مادرید آغاز شد، جایی که انتظار می رود این بلوک یک مفهوم استراتژیک به روز را برای جایگزینی نسخه تصویب شده در سال ۲۰۱۰ منتشر کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «مفهوم استراتژیک، روسیه را به عنوان یک شریک استراتژیک توصیف می‌کند و به چین اشاره نمی‌کند».

سالیوان همچنین گفت که واشنگتن از چین می خواهد که روسیه را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین تحت فشار قرار دهد. شواهد کمی وجود دارد که چین از روسیه از لحاظ نظامی حمایت می‌کند یا تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو پس از حمله این کشور به اوکراین را نقض کرده، اما سالیوان گفت که پکن باید به توقف جنگ کمک کند.

او گفت: ما معتقدیم که چین با توجه به روابطش با روسیه، نمی‌تواند از مسئولیت برای صحبت واضح‌تر با آنها فرار کند.

پکن به ویژه نگران است که واشنگتن در حال ساخت نسخه آسیایی ناتو است زیرا چهار شریک در منطقه - استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و کره جنوبی - برای اولین بار در نشست ناتو شرکت می کنند. همچنین نشست سران کره جنوبی، آمریکا و ژاپن در روز چهارشنبه برگزار شد.

ژانگ گفت که ناتو نباید از جنگ اوکراین برای ایجاد «روابط بلوک جهانی یا جنگ سرد جدید» استفاده کند. وی گفت: «به دنبال دشمنان خیالی در آسیا و اقیانوسیه نباشید یا به طور مصنوعی تضاد و تفرقه ایجاد نکنید. ما قاطعانه با برخی عناصری که برای دخالت ناتو در آسیا-اقیانوسیه، یا نسخه آسیا-اقیانوسیه ناتو در پشت ائتلاف های نظامی فریاد می زنند، مخالفیم. حقایق کاملاً ثابت کرده است که اعزام نیرو نمی‌تواند صلح را به ارمغان بیاورد، تحریم‌های تسلیحاتی و فشارها نیز نمی‌تواند معمای امنیتی را حل کند. تلاش برای مسلح کردن کردن اقتصاد جهانی و وادار کردن کشورهای دیگر به جانبداری، به‌طور مصنوعی، جامعه بین‌المللی را متفرق خواهد کرد.

ژانگ گفت: ایالات متحده تلاش های خود را برای حفظ روابط با اتحادهای منطقه ای خود در دوران دولت بایدن، از جمله دستیابی به توافقی با بریتانیا برای کمک به استرالیا در ساخت ناوگان زیردریایی های هسته‌ای و اتحاد کواد که استرالیا، ژاپن و هند اعضای آن هستند، تقویت کرده است.ب/110


منبع:ایسنا
کد مطلب: 126956
 


 
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۲۰ محرّم ۱۴۴۴
18 August 2022