Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
کاهش مصونیت واکسن فایزر پس از ۲ ماه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۹
طبق داده‌های مطالعات جدید که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، ممکن است مصونیت حاصل از واکسن فایزر در برابر کووید۱۹ پس از دو ماه کاهش یابد.
کاهش مصونیت واکسن فایزر پس از ۲ ماه
به گزارش تابش کوثر، مطالعات جدید نشان می‌دهند که ممکن است مصونیت واکسن فایزر در برابر کووید۱۹ پس از دو ماه کاهش یابد هرچند این واکسن همچنان از خطر بستری شدن و مرگ بر اثر ابتلا به این ویروس به مدت حداقل شش ماه جلوگیری می‌کند.


محققان همچنین تاکید کردند که به رغم کاهش مصونیت واکسن فایزر پس از دو ماه، این واکسن همچنان از عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید۱۹ جلوگیری می‌کند.


در یکی از مطالعه‌ها در مورد واکسن فایزر، محققان در کشور قطر اثربخشی این واکسن را در برابر ابتلا به کووید۱۹ و نوع شدید این بیماری از یکم ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تا پنجم سپتامبر مورد ارزیابی قرار دادند.


آن‌ها این گزارش را طبق مطالعات روی ۹۰۰ هزار فرد مبتلا به کووید۱۹ در قطر که واکسینه شده بودند، ارائه دادند.


طبق این بررسی، پس از دریافت اولین دُز واکسن فایزر، ایمنی در برابر کووید۱۹ در دو هفته اول "ناچیز" بود، اما در هفته سوم به حدود ۳۷ درصد رسید و سپس مصونیت این واکسن در ماه اول پس از تزریق دز دوم به ۷۸ درصد افزایش یافت. با این حال اثربخشی این واکسن پس از این زمان به تدریج کاهش داشته و بعد از ماه چهارم این کاهش چشمگیر شد.


داده‌ها نشان داد که برای برخی از افراد که واکسن فایزر دریافت کرده بودند، بین پنج تا هفت ماه پس از تزریق دز دوم، مصونیت تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.


به گفته محققان، اثربخشی این واکسن در برابر ابتلا به کووید ۱۹ در افرادی که علائم این بیماری را از خود نشان دادند بیشتر از افرادی بوده که علائم این بیماری را بروز نداده اند با این حال در هر دو مورد مصونیت واکسن فایزر در طول زمان کاهش یافته است.


به گفته محققان، به منظور محافظت از افراد در برابر کروناویروس و سویه‌های مختلف آن، استراتژی‌های افزایش ایمنی میزبان (افراد) باید مجددا مورد ارزیابی قرار گیرند. ب/۱۱۰


منبع: خبرگزاری دانشجو
کد مطلب: 119765
 


 
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
۵ جمادى الأول ۱۴۴۳
9 December 2021