Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
پکن: ناتو ذهنیت جنگ سرد را کنار گذاشته و از تحریک درگیری در جهان بپرهیزد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۸
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، دولت پکن هرگز بمباران سفارت چین در بلگراد در سال ۱۹۹۹ توسط ناتو را فراموش نخواهد کرد. او در ادامه از ناتو خواست تا ذهنت جنگ سرد را کنار گذاشته و از تحریک درگیری در جهان بپرهیزد.
پکن: ناتو ذهنیت جنگ سرد را کنار گذاشته و از تحریک درگیری در جهان بپرهیزد
به گزارش تابش کوثر، در تاریخ هفتم مه سال ۱۹۹۹ ناتو سفارت چین در یوگسلاوری را بمباران کرد که این بمباران به کشته شدن سه خبرنگار چینی و زخمی شدن بیش از ۲۰ دیپلمات این کشور منجر شد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت: مردم چین هرگز چنین اقدام خشونت‌آمیزی از سوی ناتو را فراموش نمی‌کنند و اجازه نخواهند داد که بار دیگر این تراژدی تاریخی تکرار شود.

این سخنگو همچنین ادامه داد، ناتو مدعی است که یک سازمان دفاعی است اما در حقیقت بارها قوانین بین‌المللی را نقض کرده و همواره جنگ‌هایی را علیه کشورهای مستقل به راه انداخته، صلح منطقه‌ای و بین‌المللی را تضعیف می‌کند و مردم بیگناه را کشته و آواره می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت، بذر درگیری بین روسیه و اوکراین زمانی کاشته شد که ناتو "امنیت مطلق" را دنبال کرد و در پنج موج متوالی گسترش به سمت شرق پس از پایان جنگ سرد درگیر شد.

وی با اشاره به اینکه جنگ سرد مدت‌هاست به پایان رسیده، از ناتو خواست تا تنظیمات لازم را انجام دهد، ذهنیت جنگ سرد را کنار بگذارد و از تحریک رویارویی شرق و غرب و ایجاد تنش در اروپا، آسیا و اقیانوسیه یا جهان دست بردارد.

این مقام مسئول وزارت خارجه چین افزود: آمریکا و ناتو باید گام‌هایی مستحکم برای همکاری در صلح، ثبات و توسعه جهانی بردارند.ب/۱۱۰
منبع:ایسنا
کد مطلب: 125406
 


 
پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱
۱ ذی‌الحجه ۱۴۴۳
30 June 2022