Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۱
 
رئیس کل بانک مرکزی:
ارز برای ترخیص خودرو‌های وارداتی نمی‌دهیم/ سود سپرده بانکی تغییر نمی‌کند/ حذف چهارصفر از پول ملی ۳ سال زمان می‌برد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۷
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اجازه واردات خودروهای دپو شده در گمرک با تخصیص ارز را نخواهم داد. برخی با اعمال فشار قصد واردات خودرو به هر روش را دارند.
به گزارش تابش کوثر؛عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گو ویژه خبری گفت: وظیفه اصلی بانک مرکزی در شرایط ایجاد بحران های مالی ایجاد توازن و مدیریت بازارهای پولی است. برای کنترل بازار پول هم باید هدف گذاری از طریق بسیاری از کانال های مالی انجام شود.
 
وی افزود: بسیاری از کشورها از طریق بانک های مرکزی عملیات بازارهای باز را انجام می دهند. یعنی بانک ها از طریق عملیات بازار باز سود کوتاه مدت را تعیین و از طریق ان تورم را کنترل می کنند. 
 
این مقام مسئول بیان کرد: عملیات بازار باز نیاز به یک سری لوازم داشت. باید کمک کنیم بازار عملیات باز عمق بیشتری پیدا کرده و اوراق اسلامی به درستی به فروش برسد. بانک مرکزی باید از طریق عملیات باز نقدینگی بانک ها را کنترل کند.
 
همتی بیان کرد: نرخ سود سپرده با عملیات بازار باز تغییر پیدا نمی کند. نرخ سود سپرده ما ۱۸.۵ درصد شده و تعادل یافته است. در گذشته به دلیل عدم کنترل، سود بانکی به ۲۰ درصد رسید اما هم اکنون این رقم بالای ۱۸ درصد نیست.

او ادامه داد: روند عملیات بازار باز، از سال گذشته زیرساخت سازی شده و به تدریج بازار راه اندازی می شود. فردا اولین حراج بانک مرکزی در عملیات بازار باز انجام می شود.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: یکی از اهداف بازار عملیات باز این است که نرخ اوراق بالا نرود، در زمانی نرخ اوراق ۳۰ درصد بود که هم اکنون این روند کنترل شده و ۲۰ تا ۱۸ درصد است.

دنبال تامین کسری بودجه در عملیات بازار باز نیستیم

او تاکید کرد: نرخ تورم با هدفگذاری های عملیات بازار باز کنترل می شود.  بانک مرکزی نمی خواهد کسری بودجه خود را با فروش اوراق جبران کند، بانک های مرکزی نمی توانند به خزانه دست اندازی کنند و تنها می توانند از بانک ها اوراق خریداری کنند.

رئیس بانک مرکزی گفت: از ابتدا تاکنون بانک های کشور چیزی حدود ۶۲۶ هزار میلیارد تومان  به مردم تسهیلات داده اند. اینکه بگوییم همه دانه درشت ها هستند صحیح نیست.

او ادامه داد: ۷۵۰ نفر به ارزش ۲۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته اند، ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به ۷۷۱ شرکت و ۲۸ هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات داده شده است.

همتی افزود: در کل ۵۴ درصد تسهیلات برای سرمایه در گردش است. ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال، وام داده ایم که نزدیک به ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است.

او تاکید کرد: مخلص مردم هستیم و می دانیم مردم کلافه شده اند اما باید بر اساس آمار بگوئیم چه کسی وام گرفته است.
 
این مقام مسئول بیان کرد: سال گذشته در اوج التهابات وارد بانک مرکزی شدم و اعلام کردم همگام با تحریم های آمریکا، سیاست های اساسی را اجرایی خواهیم کرد و به کمک همکاران توانستیم توطئه دشمن در بازار ارز را خنثی کنیم.

او افزود: ثبات بازار ارز ناشی از اقدامات پیچیده ای در حوزه ریالی، تهاتر و ارزی بود.  واردات به ۳۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده و صادرات برابر ۳۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده که این ارقام بسیار عالی است.

او تاکید کرد: هم اکنون اقتصاد ما مطلوب است. معتقدم ارزش فعلی ارز،  واقعی نیست. ثبات بازار اهمیت بیشتری دارد. باید اقتصاد را پیش بینی پذیر کنیم به همین دلیل به سمت عملیات بازار باز رفتیم.

همتی بیان کرد: ارز نیمایی در کانال ۱۱ هزار تومان است و به کانال ۱۲ هزار تومان وارد نشده است. صادرکنندگان همکاری بسیار مطلوبی داشته اند. ۲۰ میلیارد دلار، ارز صادرات غیرنفتی در بازار نیما بازگشته است که توانستیم بیش از ۳۲ میلیارد دلار تامین واردات داشته باشیم.

به خودروهای وارداتی، ارز برای ترخیص نخواهم داد

او افزود: تولید باید بچرخد تا صادرات صورت بگیرد در نتیجه باید تولید را تقویت کنیم.

همتی بیان کرد: محدودیت در واردات مواد اولیه گاهی منجر به رشد شرکت های دانش بنیان و استعدادهای درونی می شود. به طور مثال وقتی می توانیم قطعات را تولید کنیم، اجازه واردات خودروهای دپو شده در گمرک با تخصیص ارز را نخواهم داد. برخی با اعمال فشار قصد واردات خودرو به هر روش را دارند.

۲ ماه دیگر ۵ بانک ادغامی تبدیل به بانک سپه می‌شوند

رئیس بانک مرکزی گفت: بانک های ادغامی دارایی هایی دارند که باید ارزش گذاری شوند و ۶۰ درصد این روند انجام شده و تا ۲ ماه آینده تابلو بانک سپه بر سر در این بانک ها نصب می شود.

او افزود: بحث اصلاح قانون بانک ها با تایید مقام معظم رهبری به تدریج در حال طراحی است. به تمام بانک ها می گوییم اگر مقررات را رعایت نکنند، تک به تک بررسی خواهند شد.

او ادامه داد: در حوزه بنگاهداری بانک ها فکر می کنم طبق هماهنگی های صورت گرفته با قوه قضایی، ظرف ماه های آینده تغییرات صورت می گیرد.
 
رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: به بانک ها دستور داده ام بیشترین همراهی را با زوج های جوان برای ارائه وام ازدواج انجام دهند.  باید مدیریت کنیم وضع کشور بدتر نشود چرا که شرایط اقتصادی ما ویژه است. از یک مقاومت بسیار سنگین بیرون آمده و در حال رشد هستیم.

همتی بیان کرد: نرخ رشد غیر نفتی ۰.۵ درصد است، صنعت، کشاورزی هم با روند مثبتی در اقتصاد مواجه شده اند. من هم نگران بودجه سال ۹۹ هستم، سعی می کنیم سال آینده این روند را مدیریت کنیم.

او افزود: فوریت حذف ۴ صفر از پول ملی در مجلس تصویب شده است. هم اکنون این موقعیت بسیار خوب است. ۸۰ درصد پول های ما مختص ۵هزاری، ۱۰ هزار تومانی است و اسکناس های ریزتر حجم کمتری را مشمول می شوند.

همتی بیان کرد: حذف چهار صفر از پول ملی ۳ سال زمان می برد.
 
او تاکید کرد:  تصمیم بر این شد که تبادلات زیر ۱۰۰ هزار تومان بدون رمز پویا عملیاتی شده چرا که میزان فیشینگ زیر ۱۰۰ هزار تومان در یک سال تعداد ۱۵۰۰ مورد بوده است.

رئیس بانک مرکزی گفت: بخشودگی جرایم زیر ۱۰۰ میلیون تومان اعمال شده و ۸۰ درصد این قانون اجرایی شده است.
 
همتی تصریح کرد: بازرسی های بیشتری روی مدیریت های بانکی انجام می شود که هیات مدیره های مناسبی داشته باشیم.  هفته آینده طرح "گام" با منابع مالی ۸۰ هزار میلیاردی آغاز می شود و به تدریج به تولید کنندگان ارایه می کنیم.
منبع:باشگاه خبرنگاران
ر/111
کد مطلب: 104832
 


 
يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
۲۹ جمادى الثانی ۱۴۴۱
23 February 2020