Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت:
نظام سلامت کشور گران اداره می‌شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۹
عبادی گفت: به اذعان مسئولان دوره قبل و همچنین همکاران دوره فعلی نظام سلامت کشور گران اداره می‌شود.
نظام سلامت کشور گران اداره می‌شود
به گزارش تابش کوثر، نشست خبری عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و محمد میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری رئیس سازمان نظام پرستاری به مناسبت گرامیداشت روز پرستار امروز دوشنبه پانزدهم آذر ماه سال جاری برگزار شد.

عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در این نشست خبری اظهار کرد: خبرنگاران از ابتدای کرونا تا کنون در کنار کادر درمان بودند و بازتاب خبری توسط خبرنگار باعث افزایش سواد سلامت مردم شده است.

وی تصریح کرد: در صورت مشارکت حداکثری مردم در حوزه سلامت باعث خواهد شد به اهداف خود در ارتقاء سطح سلامت خود مردم دست پیدا نکنیم و اینجاست که نقش خبرنگاران پررنگ‌تر از همیشه به چشم می‌آید.

معاون پرستاری وزارت بهداشت یادآور شد: عبادی گفت: به اذعان مسئولان دوره قبل و همچنین همکاران دوره فعلی نظام سلامت کشور گران اداره می‌شود.

[۱۴:۰۶، ۱۴۰۰/۹/۱۵]فرزانه فراهانی: عبادی خاطرنشان کرد: ما برای جذب پرستاران در حال حاضر ظرفیت‌های کافی را داریم و اقدامات مرتبط با این موضوع را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی تاکید کرد: مسئله شاخص سرانه پرستار به تخت و جمعیت با هم متفاوت است و به ازای هر پرستار دو بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه وجود دارد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت اضافه کرد: پرستاران به دو گروه حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای تقسیم می‌شوند و شاخص‌های فعلی ما در حوزه پرستاری در کشور پایین‌تر از حد استاندارد‌های جهانی و بین المللی است.

عبادی همچنین اضافه کرد: مهارت پرستاران ایرانی باعث شده تا در حفظ سلامتی مردم نقش بیشتری را ایفا کرده و اگر از بیمارستان گذر کنیم و در خارج از محیط مراکز درمانی در کنار مردم باشیم سلامتی مردم ارتقا پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: معضل پیری جمعیت در دو دهه آینده پیش روی ما قرار دارد و اگر امروز به فکر حل مسئله پرستاری و پرستاران نباشیم در آن زمان کشور با مشکلات متععدی مواجه خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت یادآور شد: محل اعتبارات مشکل اصلی اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است و بیمه‌ها و سازمان برنامه بودجه بیشترین مقاومت برای اجرای این طرح را داشتند و بسته‌های خدمتی با هدف انجام این طرح به پرستاران ارائه می‌شد.

عبادی تاکید کرد: شکاف حقوقی پرستاران رسمی با شرکتی و قراردادی یک مدل بیمار گونه در نظام پرداخت است و این شکاف بین نیرو‌های رسمی و قراردادی فقط شامل وزارت بهداشت نیست و متاسفانه در سایر سازمان‌ها نیز اینگونه مدل پرداختی وجود دارد.

وی اضافه کرد: دولت کنونی قول داده است تا پایان سال جاری راهکار سازماندهی مشاغل را ارائه کند که همه نظام پرداخت‌ها یکسان شود و در حال حاضر همکاری وجود دارد که ۴ میلیون حقوق می‌گیرد و پرستار همکار او با همان شرایط یکسان دو برابر حقوق دریافت می‌کند و این شرایط قابل قبول نیست.

معاون پرستاری تاکید کرد: قرارداد ۸۹ روزه ۸ پرستار در کشور و به کارگیری این افراد با قرارداد‌های این شکلی نوعی بی‌عدالتی است.

عبادی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ مجوز جذب ۱۶ هزار نفر داده شد و این تعداد در سال ۹۹ تعداد ۳۹ هزار نفر بود و در مجموع حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ پرستار جذب نظام پرستاری شدند.

وی در ادامه گفت: تعداد پرستار مورد نیاز در کشور حداقل ۱۰۰ هزار نفر است و بیش از ۸۰ درصد پرستاران بیکار بانوان هستند که به دلایلی، چون ازدواج و ... خدمت خود در پرستاری را ادامه نمی‌دهند و نمیتوان آن‌ها را بیکار محسوب کرد. ب/۱۱۰منبع: خبرگزاری دانشجو
کد مطلب: 121534
 


 
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
۱۴ جمادى الثانی ۱۴۴۳
17 January 2022