Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
پایش تحرکات در «پنتاگون» و «کاخ سفید» توسط ماهواره‌های روسی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۹
مدیرعامل شرکت فضایی روسیه با هشدار به آمریکا و متحدانش گفت که قابلیت‌های شناسایی فضایی روسیه را در نظر داشته باشند.
پایش تحرکات در «پنتاگون» و «کاخ سفید» توسط ماهواره‌های روسی
به گزارش تابش کوثر، مدیرعامل «روسکاسموس»، شرکت فضایی روسیه با هشدار به آمریکا و متحدانش گفت که قابلیت‌های شناسایی فضایی روسیه را در نظر داشته باشند.

«دیمیتری روگوزین» مدیر عامل شرکت فضایی «روسکاسموس» شبانگاه سه شنبه به وقت تهران گفت: «ما همه چیز را از اینجا می‌بینیم، پس بیدار باشید.» وی گفت: «در حالیکه ۳۰ کشورعضو ناتو و همچنین شرکا و نامزدها در حال بررسی یک مفهوم راهبردی هستند که تا سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد داشت، شرکت فضایی روسیه در حال انتشار تصاویر ماهواره‌ای از محل نشست و همان مراکز تصمیم‌گیری است که از ملی گرایان اوکراینی حمایت می‌کند.»

اخیرا پستی تلگرامی از شرکت فضایی روسیه منتشر شده که شامل تصاویر ماهواره‌ای از محل اجلاس مادرید، پنتاگون، کاخ سفید، وزارت دفاع انگلیس و سایر تاسیسات در پاریس، آلمان و بروکسل است. تمام این تصاویر از ماهواره «رسورس -پی» گرفته شده است.

یک روزنامه انگلیسی چندی قبل نوشت که روسیه یک رادار نظامی را به مدار زمین پرتاب کرده است. روزنامه «میرر» نوشت که روسیه این سامانه راداری نظامی فوق سری را برای استفاده در جنگ اوکراین در مدار زمین قرار داده است.

پیشتر نیز وزارت دفاع روسیه یک ماهواره نظامی را با ماهواره بر «سایوز» از پایگاه فضایی پلستسک به فضا پرتاب کرده بود. این ماهواره برای مصارف نظامی و ارائه اطلاعات از جمله در عرصه شبکه اینترنتی و تصاویر ماهواره‌ای برای نظامیان روسیه استفاده می‌شود.

روسیه اکنون حدود یکصد ماهواره در مدار کره زمین دارد که کمتر از نیمی از آن‌ها فعال هستند و هر سال چندین ماهواره به ماهواره‌های روسیه در فضا افزوده می‌شود.

وزیر دفاع روسیه چندی قبل تایید کرد که مسکو سامانه ضد ماهواره را در فضا با موفقیت آزمایش کرد. به دنبال این اقدام روسیه، مقام‌های ارشد آمریکایی و انگلیسی درباره سرنگون کردن یک ماهواره توسط روسیه در فضا جنجال ایجاد کردند.

ابتدا فرماندهی نیروی فضایی آمریکا اعلام کرد که روسیه طی روزهای اخیر یک ماهواره را در مدار خود در فضا سرنگون کرد، اما ماهواره سرنگون شده متعلق به خود روسیه بود و مسکو در یک آزمایش، با یک موشک ضد ماهواره اقدام به سرنگون کردن آن کرد.ب/110


منبع:فارس
کد مطلب: 126935
 


 
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۲۰ محرّم ۱۴۴۴
18 August 2022