Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
بازی محبوب سردار دلها ثبت ملی شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۳
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی از ثبت ملی بازی قلعه قوس خبر‌ داد.
بازی محبوب سردار دلها ثبت ملی شد
به گزارش تابش کوثر، محمد تقی امیری خراسانی رئیس فدراسیون ورزش روستایی، عنوان کرد: بازی‌های بومی و محلی ریشه در فرهنگ و اصالت ایران زمین دارد و در همین راستا مقام معظم رهبری بارها به ترویج، گسترش و احیا ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی محلی تاکید موکد داشته اند.
وی افزود: یکی از دغدغه‌های حال حاضر فدراسیون ثبت این ورزش‌ها و بازی‌ها در داخل کشور، آیسسکو و یونسکو می‌باشد که در همین‌ راستا با وزارت میراث فرهنگی و آیسسکو جلسات موثری داشته‌ایم. رئیس فدراسیون تصریح کرد: بیست و یکم بهمن‌ ماه سال گذشته در روستای قنات ملک رابر، زادگاه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برای اولین بار مسابقات قلعه قوس (بازی مورد علاقه سردار دلها) در سطح قهرمانی استان برگزار شد. در همانجا قول دادیم تا با همت همکاران این بازی ثبت ملی شود.
امیری خراسانی در پایان تاکید کرد: امروز خوشحالیم که پس از جلسات موثر با پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و همچنین حمایت فعالی مدیرکل میراث فرهنگی استان مربوطه این بازی به صورت رسمی «ثبت ملی» شد و ان‌شاالله با طی کردن مراحل پایانی به زودی در مراسمی از کلیپ آموزشی سه زبانه این بازی و تابلو ثبت ملی رونمایی خواهیم کرد.
انتهای پیام/133/1
منبع:فارس
کد مطلب: 119672
 


 
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰
۵ جمادى الأول ۱۴۴۳
9 December 2021