Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
روحانی در آخرین جلسه هیئت دولت:
ناراحتی مردم درباره مسائل اقتصادی و معیشت بحق است/در شرایط جنگ اقتصادی، توسعه کشور را رها نکردیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۹
رئیس‌جمهور گفت: اگر این دوران جنگ تحمیلی اقتصادی نبود، شاخص‌ها به ما می‌گوید که همان روند را ادامه می‌دادیم و این‌که مردم از نظر معیشت ناراحت هستند، حق دارند، ولی باید دید که در آن شرایط چه‌کاری می‌توانستیم انجام بدهیم.
به گزارش تابش کوثر،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در آخرین جلسه هیئت دولت که صبح امروز (یکشنبه 10 مرداد) برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: ما در گذشته با مردم صحبت داشتیم و چیزی برخلاف واقعیت نگفتیم؛ البته بخشی از واقعیت را هم به مردم نگفتیم و از نظر من نمی‌شد آنها را بیان کنیم چون آنها را مفید نمی‌دانستم. ما یک هدف بلند وحدت ملی را دنبال می‌کردیم و می‌ترسیدم که این دُُُر گران‌بها صدمه ببیند.

وی افزود: به همین دلیل بسیاری از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم تا انسجام ملی و وحدت ملی حفظ شود.مردم به‌خوبی می‌دانند شرایط این دولت در چهار سال اول با چهار سال دوم یکسان نبود؛ در چهار سال اول از لحاظ داخلی، بین المللی و سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده شرایط بهتری داشتیم ولی در چهار سال دوم کمی متفاوت بود. در چهار سال اول در دوران تعامل با جهان بودیم و به خودمان کاملاً اطمینان داشتیم که حریف قدرت‌های بزرگ در مذاکره هستیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تردید نداشتم که در مذاکره با جهان شکست نمی‌خوریم و شکست نخوردیم باز هم اگر مذاکره‌ای بود شکست نمی‌خوریم، ما آن‌قدر دیپلمات‌ها و حقوقدان‌های قوی داریم و در خط مقدم مذاکرات حضور داشتند که دیدیم در مقاطع حساس به پیروزی رسیدیم، البته پیروزی یعنی در تعامل و مذاکره با یک قدرت و یا چند قدرت و با جهان، پیروزی نهایت امر هست و ممکن است جایی شکست و یا پیروزی باشد ولی پیروزی ما 90 و شکست ما 20 بود، پس پیروز هستیم.

روحانی خاطر نشان کرد: ما پیروز بودیم و آثار آن نیز مشخص بود و بدانیم که پیروزی به صرف گفتن نیست و علائم و شاخص دارد، اگر بعد از 23 تیر 1394 تورم کاهش یافت، رشد اقتصادی،اشتغال، سرمایه‌گذاری، صادرات و افزایش یافت یعنی که پیروز شدیم؛ هم در اقتصاد و  هم در سیاست به پیروزی رسیدیم.

وی گفت: البته آرزوی ما این بود وقتی توانستیم تورم را کاهش دهیم و تک رقمی کنیم، در آن حد نگه داریم و ما تورم 40 درصد را کاهش داده و در سال 1394  تک‌رقمی رسانده و تا سال 1397 تک‌رقمی نگه داشتیم ولی وقتی وارد جنگ اقتصادی شدیم شرایط تغییر یافت و این روشن و واضح است.

رئیس دولت دوازدهم بیان کرد: اگر این دوران جنگ تحمیلی اقتصادی نبود، شاخص‌ها به ما می‌گوید که همان روند را ادامه می‌دادیم و اینکه مردم از نظر معیشت ناراحت هستند، حق دارند، ولی باید دید که در آن شرایط چه کاری می‌توانستیم انجام بدهیم؛ آن‌موقع بود که نگذاشتند نفت ما صادر شود و صادرات با مشکل مواجه بود و روابط بانکی ما را مسدود کردند.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: وقتی روابط بانکی در کشور نباشد و از طریق تراستی و دلال معامله بشود، حداقل 20 درصد درآمد کاهش می‌یابد و اگر چیزی وارد شود 20 درصد افزایش پیدا می‌کند. با توقف واردات در دوران تحریم، بر مردم فشار وارد شد و ما به‌خاطر شرایط تحریم واردات 2500 قلم کالا را متوقف کردیم وقتی واردات ممنوع شود آثارش معلوم است مثلا وقتی واردات خودرو را ممنوع می‌کنیم در داخل گران می‌شود اما چاره‌ای نبود. اجناسی که جزو مواد اولیه کارخانجات برای اشتغال است را اولویت دادیم. موادی که جزو کالاهای اساسی و برای زندگی مردم بود با ارز 4200 تومانی وارد کردیم و همه تلاش خود را در این زمینه انجام دادیم.

وی تصریح کرد: در شرایط جنگ توزیع کالاهای اساسی کوپنی می‌شود اما جیره بندی نکردیم و در این شرایط کشور اداره شد. در جلسات اولیه اقتصادی سال 1397 این را تکرار کردم که سیاست من وفور در بازار است جنس باید در بازار باشد اما قیمت دست ما نیست تا جایی که بتوانیم باید کنترل کنیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: برای کالاهای اساسی  از ارز 4200 تومانی استفاده کردیم و قیمت کالا فقط ارز نیست؛ حمل و نقل و مسائل دیگر هم هست و تورم کل کشور در قیمت جنس تأثیرگذار است و ما توان‌مان را در این‌زمینه به‌کار گرفتیم و کار ما بی‌نقص نبوده است؛ ما عیب داریم و معصوم نیستیم. تلاش‌مان بر این بود که عیب ما کمتر باشد و اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم و از آنها طلب عفو می‌کنیم چون در حد توان اقدامات‌مان را در آن شرایط انجام دادیم.

روحانی بیان کرد: ما در شرایط جنگ و فشار سخت، توسعه کشور را رها نکردیم؛ قاعدتا کشوری که وارد جنگ می‌شود  مسیر توسعه را رها می‌کند و به زندگی عادی مردم می‌پردازد. ما برای پالایشگاه بید بلند 3.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم تا فلرها و گازهایی که می‌سوزد را جمع کنیم که کار عظیم و بزرگی بود.

وی گفت: در این شرایطِ بسیار سخت و مشکل، آمار و ارقام ما نشان می‌دهد که در سدسازی، تصفیه‌خانه آب و فاضلاب و رساندن آب به روستاها نهایت تلاش خود را کردیم . می‌توان این مقایسه را انجام داد که حدود یک میلیون نفر از روستاییان عزیز ما سال 1392 از آب آشامیدنی سالم و پایدار استفاده می‌کردند و الان 10 میلیون نفر از آب آشامیدنی استفاده می‌کنند.
منبع:تسنیم
ر/111

کد مطلب: 117574
 


 
شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰
۱۱ صفر ۱۴۴۳
18 September 2021