Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
چین به آمریکا گفت با تهدید تحریم بر سر تایوان، مرعوب نمی‌شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۸
معاون وزیر امور خارجه چین گفت، چنانچه ایالات متحده با کارت تایوان بازی کند، واشنگتن با تبعات غیر قابل تصوری مواجه خواهد شد و پکن با تحریم‌هایی نظر آنچه بر سر روسیه آمده است، مرعوب نمی‌شود.
چین به آمریکا گفت با تهدید تحریم بر سر تایوان، مرعوب نمی‌شود
به گزارش تابش کوثر، لی یوچنگ معاون وزیر امور خارجه چین در یک نشست امنیتی آنلاین گفت که مقصر دانستن کشورش در بحث حمله روسیه به اوکراین مضحک است و آمریکا را به قربانی کردن اوکراین مقابل منافع ژئوپولتیک خودش متهم کرد.

لی یوچنگ در واکنش به هشدارهای آمریکا مبنی بر اینکه اگر که چین هم دست به حمله‌ای علیه تایوان بزند با تحریم‌های مشابه روسیه مواجه می‌شود، گفت: چین باید متحد باشد و متحد خواهد بود. و اینکه تحریم و انزوا قطعا چین را مرعوب نخواهد کرد. در بیش از هفتاد سالی که از زمان تاسیس جمهوری خلق چین گذشته است، چه توفان‌هایی که ما از سر نگذرانده‌ایم. در چند سال گذشته هم آمریکا اقدامات قهری، مثل تعرفه‌ها، کاهش همکاری، بازداشت مردم به اتهام جاسوسی داشته است اما نتوانسته چین را بشکند.

معاون وزیر خارجه چین گفت: نه تنها چین دچار فروپاشی نشده، بلکه ما هر روز که می‌گذرد در حال پیشرفت هستیم. دیگر چه چیزی هست که بخواهیم از آن بترسیم؟

لی همچنین در نشست مذکور که با هماهنگی مجمع دیپلماسی عمومی چین و دانشگاه رنمین بود، گفت تایوان یک مساله داخلی است و نباید آن را با اوکراین مقایسه کرد. او گفت: برخی وقتی حرف از اوکراین می‌شود، روی احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی تاکید می‌کنند اما آشکارا روی خط قرمز "چین واحد" پا می‌گذارند و از استقلال تایوان حمایت می‌کنند.

این مقام ارشد چینی گفت: به تازگی ایالات متحده مقابل چین قدرت‌نمایی کرده، محافل‌ ضد چینی مختلف را گرد هم آورده و حتی هیاهوی بسیاری درباره مساله تایوان به راه انداخته تا این خط قرمز را به بوته آزمایش بگذارد. خب این یک نسخه از توسعه‌طلبی شرق‌گرایانه ناتو در منطقه آسیا – اقیانوسیه نیست؟ چنانچه اجازه دهیم این روند ادامه یابد، تبعات آن غیر قابل تصور خواهد بود و در نهایت آسیا – اقیانوسیه را به خندق آتش تبدیل می‌کند.

او با دفاع از موضع چین در خصوص جنگ روسیه و اوکراین، گفت پکن در مساله اوکراین "طرف درگیر نیست، چه رسد به اینکه عامل باشد." لی گفت که این تحریف تفسیر جمله‌ای در بیانیه مشترک چین و روسیه است که پیش از این درگیری منتشر شد و می‌گوید "هیچ حوزه ممنوعه‌ای در همکاری" وجود ندارد و "برخی آن را دال بر مطلع بودن چین از قبل از برنامه‌های روسیه و حمایت از آن قلمداد می‌کنند."

معاون وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت: این صرفا یک بیانیه عادی است... در حقیقت، ما درباره دوستی با تمام کشورها صحبت می‌کنیم و هیچگاه محدودیت در همکاری با هیچ طرفی تعیین نمی‌کنیم، مگر اینکه وادار شویم.

او همچنین گفت: آمریکا با قربانی کردن اوکراین، در حال تضعیف روسیه، کنترل اروپا و ادامه هژمونی و یک توافق سودآور چندجانبه است. پس جای تعجب ندارد که آنها از این وضعیت خوشحال هستند.

لی همچنین گفت که تحریم‌ها اقتصاد بین‌المللی را تضعیف می‌کند و در نهایت کل جهان را بی‌ثبات می‌کند. او گفت: تحت تأثیر تحریم‌های ایالات متحده، بحران‌های متعددی مانند غذا، انرژی، بحران مالی و زنجیره‌های تأمین جهانی پدید آمده است و نظم امنیتی سیاسی و اقتصادی بین‌المللی در خطر است.ب/110
منبع:ایسنا
کد مطلب: 125448
 


 
پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱
۱ ذی‌الحجه ۱۴۴۳
30 June 2022