Share/Save/Bookmark
توصيه مطلب
۰
 
معاون وزیر اقتصاد:
مصلحت عامه در بهره‌برداری از منابع عمومی کشور در نظر گرفته نشده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۸
معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: در بهره‌برداری از منابع عمومی مصلحت عامه در نظر گرفته نشده و از ظرفیت‌هایی که باید بر اساس آمایش سرزمین استفاده شود، استفاده نشده است.
مصلحت عامه در بهره‌برداری از منابع عمومی کشور در نظر گرفته نشده است
ب گزارش تابش کوثر، هادی قوامی صبح امروز، ۲۲ اردیبهشت ماه، در اولین همایش مردمی‌سازی اقتصاد و اقتصاد مقاومتی با موضوع میز تخصصی بررسی برنامه تحول دولت از منظر مردمی‌سازی اقتصاد که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۲ چالش در کشور وجود دارد؛ اول اینکه بین تغییر شخصی و منافع کشور هم‌راستایی وجود ندارد و مساله دوم این است که در مسائل مربوط به انتقال بین نسلی بین ملاحضات بلندمدت و کوتاه‌مدت هم راستایی وجود ندارد.

وی افزود: این مسائل در رفتارمان در توزیع مصرف و... خود را نشان می‌دهد. از همین رو است که از سال ۹۹ در حال روبه‌رو شدن با کاهش ذخایر و منابع هستیم.

معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی بیان کرد: اگر ساختار درستی ایجاد کرده بودیم، آن زمان منابع را به نیازهای کشور گره نمی‌زدیم، از سایر منابع تجدیدپذیر استفاده و با انرژی‌های نو نیاز مردم را در مدت طولانی تامین می‌کردیم. برای مثال ایران معدن دارد اما آیا از این منابع به درستی استفاده شده است؟ نمونه دیگر این است که دوسوم کالاها کشور در بخش‌هایی جابه‌جا می‌شود که در مجاورت آن خط آهن قرار دارد اما از راه‌آهن استفاده نمی‌شود. در واقع ما نتوانسته‌ایم از منابع عمومی به خوبی بهره ببریم.

قوامی تصریح کرد: شرایطی که ذکر آن رفت، ما را از مسیر آمایش خارج کرده و موجب بروز همین گرفتاری‌ها برای ایران شده است. در حال حاضر برای برون‌رفت از این شرایط در تدوین سند تحول دولت تعریف برنامه موضوعات مختلف با تیم‌های نخبگانی و افراد باتجربه بوده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون دولت سیزدهم در همان سال اول فعالیت خود نیز دارای خط مشی بوده و به یکی از اصول قانون اساسی توجه نشان داده است. ارگان گفتمانی دولت مردمی سیزدهم بر پایه عدالت‌محوری و فسادستیزی است که جوهره حرکتی آن برای آینده به حساب می‌آید. میدان‌داری مردم با پیشتازی جوانان به مثابه الگوی راهبری تحول، دانش‌بنیانی، خانواده‌مداری و اقتدا به خانواده‌محوری از دیگر رویکردهای حرکت دولت سیزدهم است. توجه دولت به خانواده به این دلیل است که خانواده می‌تواند فرزند را مسئولیت‌پذیر و ریسک‌پذیر کرده و نقش مهمی در تربیت نسل آینده دارد. ب/۱۱۰


منبع: ایسنا
کد مطلب: 125573
 


 
پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱
۱ ذی‌الحجه ۱۴۴۳
30 June 2022